I-88 Speedway

I-88 Speedway Racing Status and News!

racing status light

Track Status and news!
Congratulations to July 3 Winners: Mike Mahaney, Brian Krummel, Charlie Hendrickson Jr., Tim Vandemark, Tom Savercool and A.J. Miller!
Notice: There will be no racing on July 10.

2015 Racing Season

Friday, July 3 Racing ~ Patriot Masonry Night ~ Results

Greg Page Construction Modifieds (25 Laps):

Mike Mahaney, Mitch Gibbs, Paul Jensen, Andy Bachetti, Brett Tonkin, Ken Titus, Shaun Walker, J.R. Hurlburt, Rusty Smith, Jim Mahaney, Steve Babicek, Jamie Batzel, Darrin Schuler, Frank Bonham, Tyler Hart, Nick Nye, Darwin Greene

CRSA Sprints (25 Laps):

Brian Krummel, Tyler Jashembowski, Josh Flint, Thomas Radivoy, John Matrafailo, Brett Jaycox, Kyle Smith, Christian Rumsey, Dalton Herrick, Chad Miller, Josh Pieniazek, Dana Wagner, Brody Adamsky, David French, Emily VanInwegen, Steve Meilleur, Sean Kirkpatrick, Dustin Purdy, J.R. Hurlburt, Warren Alexson, Mike Kiser

Chambers and O’Hara Sportsmen Midseason Championship (25 Laps):

Charlie Hendrickson Jr., Pat O’Hanlon, Butch Klinger, Travis Smith, Alan Barker, Dave Rosa, Harold Humphrey, Matt Priscott, Jim Britt, Jim Janiak, Dwayne Jackson, Kevin Coons, Steve Davis, Howie Finch, Cory Pike, Duane Knapp, Gary Card Jr., Jim Gould, Brandon Walters, Rodney Hart DNS Craig Monroe Crate Bonus Matt Priscott $75, Matt Janiak $50, Howie Finch $25

Vernooy’s Automotive Excellence IMCA Modifieds (20 Laps):

Tim Vandemark, Will Ward, Gary Roberts, Matt Cole, Kurt Decker, Tyler Stoddard, Mike Stoddard, Gary Smith, Beau Ballard, Nate Degraw, Brian Mills, Billy Ward DNS James Cornell, Jesse Velez

Olum’s Street Stocks (20 Laps):

Tom Savercool, Doug Polhamus, Matt Bowman, Steve Polhamus, Tyler Yeagle, Shawn Boynton, Rob Nober, Damon Decker, Matt Theis, Shawn Stalker, Ralph Cuozzo Jr., Kevin Garland, Dustin Harris, Shannon Oswald, Mike Chilson, Bob Mills

Empire Toyota Scion Xcel Modifieds Make up from June 12 (20 Laps):

Mike Mahaney, Will Eastman, Kyle Fallis, Drew Fallis, Kamdin Maby, Steven Sherwood, A.J. Miller, Bud Leizear, Tom Shiner, Dan Davies, Paul DeRuyter, Matt Colwell, C.J. Jochum, Charlie Tibbitts, Bob Rowback, Keith Tesiero Jr. Bailey Boyd, Nick Chase, Eric Boyd

Empire Toyota Scion Xcel Modifieds Regular Feature (14 laps due to curfew):

A.J. Miller, Kamdin Maby, Mike Mahaney, Tom Shiner, Drew Fallis, Eric Boyd, Will Eastman, Steven Sherwood, Kyle Fallis, Bailey Boyd, Dana Davies, Charlie Tibbitts, Keith Tesiero Jr., Bud Leizear, C.J. Jochum, Bob Rowback, Matt Colwell, Nick Chase DNS Paul DeRuyter

Friday, June 26 Racing ~ Olums Night & NYSCCA Night ~ Results


Modified Winner Mike Mahaney
Mike Mahaney wins the modified class on 06/26/2015

Sportsman Winner Alan Barker
Alan Barker wins the sportsman class on 06/26/2015

IMCA Modified Winner Beau Ballard
Beau Ballard wins in the IMCA Modified class on 06/26/2015

Street Stock Winner Matt Bowman (06/12/2015 make up & 06/26/2015 race)
Matt Bowman wins in the Street Stock class on 06/26/2015

4 Clyinder Truck Winner Ralph Cuozzo Jr.
Ralph Cuozzo Jr. wins in the 4 Cylinder Truck class on 06/26/2015

Empire Lightning Sprints Winner Don Harvey
Don Harvey wins in the Empire Lightning Sprint class on 06/26/2015

Images © SJS Photo
Click on image for larger version.
Mike Mahaney of King Ferry N.Y. took the lead from Jim Mahaney, also from King Ferry, on lap 16 and went on to take the Midseason Greg Page Construction Modified win on Olum's Night at I-88 Speedway. Jim Mahaney, Mike's father, started on the pole for the 35 lap event and out raced second starting Nick Nye of Cortland for the lead.

Third starting Andy Bachetti, of Sheffield MA, moved into second on lap four using the outside groove coming off turn two. One lap later fifth starting Mike Mahaney passed Nye to take over third place.

Jim Mahaney had opened a five car length advantage over the pack when on lap 10 he encountered lapped traffic allowing Bachetti and Mike Mahaney to cut his advantage to one car length. On lap 15 Mike Mahaney used the heavy traffic to move into second place on the backstretch.

Third starting Andy Bachetti, of Sheffield MA, moved into second on lap four using the outside groove coming off turn two. One lap later fifth starting Mike Mahaney passed Nye to take over third place.

View the Recap for 06/26/2015.

View the points standing as of 06/26/2015:
[Modified] [Sportsman] [IMCA] [Street Stock] [4 cyl Trucks] [*Xcel 600cc Modifieds]

*No change to Xcel 600cc Modified points

Greg Page Construction Modifieds Midseason Championship (35 Laps):

Mike Mahaney, Mitch Gibbs, Jim Mahaney, Andy Bachetti, Paul Jensen, J.R. Hurlburt, Nick Nye, Rusty Smith, Brett Tonkin, Steve Babicek, Ken Titus, Darwin Greene, Jamie Batzel, Joe Colsten, Frank Porreca, Josh Mudge

Chambers and O’Hara Sportsmen (20 Laps):

Alan Barker, Gary Card Jr., Kevin Coons, Pat O’Hanlon, Butch Klinger, Dwayne Jackson, Cory Pike, Harold Humphrey, Travis Smith, Skip Pickwick, Nick Nye, Dave Rosa, Charlie Hendrickson Jr., David Coene, Jim Gould, Dan Burman, Jimmy Howard, Craig Monroe, Matt Priscott, Brandon Walters (Crate Bonus Nick Nye $75, Jimmy Howard $50, Craig Monroe $50)

Olum’s Street Stock Make up feature from June 12 (20 Laps):

Matt Bowman, Tom Savercool, Doug Polhamus, Earl Zimmer, Dustin Harris, Ray Lindquist, Buck Mills Sr., Randy Fox, Steve Polhamus, Justin Cobb, Kevin Garland, Matt Thies, Shawn Boynton, Bob Mills, Tom Hampton, Shawn Stalker, Damon Decker, Ralph Cuozzo Jr., Rob Nober, Doug Stack Jr. DNS Butch Green

Olum’s Street Stocks (20 Laps):

Matt Bowman, Randy Fox, Shane Wolf Jr., Shawn Boynton, Dustin Harris, Damon Decker, Doug Polhamus, Tom Hampton, Shawn Stalker, Matt Thies, Tom Savercool, Buck Mills Sr., Ralph Cuozzo Jr., Mike Chilson, Kyle Stark, Earl Zimmer, Rob Nober, Justin Cobb DNS Steve Polhamus, Bob Mills, Doug Stack Jr., Kevin Garland

Vernooy’s Automotive Excellence IMCA Modifieds (20 Laps):

Beau Ballard, James Cornell, Tyler Stoddard, Kurt Decker, Gary Roberts, Tim Vandemark, Gary Smith, Mike Stoddard, Nate Degraw, Bill Ward, Brian Mills, Matt Cole, Will Ward, Tom Velez, Bobby Collins

4 Cylinder Trucks (15 Laps):

Ralph Cuozzo Jr., Rob Loucks, Brandon Clapperton, Joe Bunt, Bob Crandall, Dustin Wilber, Wayne Van Dusen Jr., Dylan Decker, Allan Hodge, Doug O’Hara

Empire Lightning Sprints (20 Laps):

Don Harvey, Shilo Boyce, Rick Stone, Lou Torres, Nick DeNyse, Mike Bagley, Phil Bessette, Tim Cokely, Jerry Sehn, Johnny LeClair, Chris Van Buren, Pete Dance DNS Brad Alger, Dan Fassette

Tuesday, June 23, 2015 Racing ~ Results


GRIT Crate Sportsman Winner Alan Barker
Alan Barker wins the GRIT Crate Sporsman class on 06/23/2015

ROC Dirt Sportsman Winner Nick Nye
Nick Nye wins the ROC Dirt Sportsmant class on 06/23/2015

Images © SJS Photo
Click on image for larger version.
(Results are tentative pending tech)

GRIT Crate Sportsmen (30 Laps):

Alan Barker, Josh Sawyer, Pat Jordan, Dale Welty, Josh Keesey, Ryan Olsommer, Casey Pavlick, Brad Weaver, Ray Bliss, Rich Powell, Jake Dgien, Brett Buono, Dustin Jordan, Rob Humphreys, Cory Costa, Tommy Paige, Stacy Jackson, Bobby Peoples, Matt Priscott, Brandon Martin, Brandon Kuhn, Tyler Ward, Jon Carpenter, Brandon Butler DNQ Nick Nye, Chad Miller, Dan Pease

RoC Dirt Sportsmen (40 Laps):

Nick Nye, Charlie Hendrickson Jr., Kevin Jordan, Alan Barker, Travis Smith, Ryan Olsommer, Pat O’Hanlon, Cory Pike, Cory Costa, Nick Petrilak, Kevin Coons, Stacy Jackson, Chris Jordan, Dale Welty, Jake Dgien, Ken Hammond, Aaron Shelton, Brandon Walters, Butch Klinger, Brad Weaver, Harold Humphrey, Randy Green, Brad Szulewski, Rob Humphreys DNQ Ray Sitterly, Eric Boynton, Brandon Butler, Rodney Hart

FWD 4 Cylinders (20 Laps):

Don Doster, Dylan Robinson, Nick Kennedy, Phil Burns, Todd Stanton, Chris Bonofski, Rich Wagner, Kyle Rogers, Tim Vandemark

 

 

Friday, June 19, 2015 Racing ~ Empire Toyota Scion Night ~ Results


Modified Winner Brett Tonkin (Make up Modified Feature from 06/12/2015)
Brett Tonkin wins the modified class on 06/19/2015

Modified Winner Mitch Gibbs
Mitch Gibbs wins the modified class on 06/19/2015

Sportsman Winner Brandon Walters
Brandon Walters wins in the Sportsman class on 06/19/2015

IMCA Modified Winner Mike Stoddard
Mike Stoddard wins in the IMCA class on 06/19/2015

Street Stock Winner Rich Sharpsteen
Rich Sharpsteen wins in the Street Stock class on 06/19/2015

Xcel 600cc Modified Winner Mike Mahaney
Mike Mahaney wins in the Xcel 600cc Modified class on 06/19/2015

4 cyl Truck Winner Ralph Cuozzo Jr.
Ralph Cuozzo Jr. wins in the 4 cyl Truck class on 06/19/2015

SRP Sprint Winner Larry Mekic
Larry Mekic wins in the SRP Sprint class on 06/19/2015

Images © SJS Photo
Click on image for larger version.
Brett Tonkin of Tunkhannock P.A. took the lead from Susquehanna PA's Darwin Greene on lap four and went on to take his first Greg Page Construction Modified feature win of the season at I-88 Speedway in the held over race from June 12.

Greene and Otego's J.R. Hurlburt started on the front row for the start of the 30 lap event. Greene took the early lead with Hurlburt running second until third starting Tonkin slipped under Hurlburt on lap two to take over second place. Two laps later Tonkin passed Greene for the lead.

The first caution of the race came on lap eleven when Sheffield MA's Andy Bachetti slowed with a flat right rear tire.

When the race restarted third place Mitch Gibbs began to pressure Greene for second and on lap thirteen took over the spot.

Tonkin began to pull away from the pack opening a half straightaway lead by lap twenty and went on to take his first win of the season. Gibbs finished second with Greene third, Cortland's Nick Nye fourth and Paul Jensen, of Edmeston, crossed the line fifth.

"We've been struggling quite a bit. The starting position definitely helped, but I think we've finally got a handle on it" said Tonkin after the race.

 

View the Recap for 06/19/2015.

 

Greg Page Construction Modifieds Held Over Feature from June 12 (30 Laps):

Brett Tonkin, Mitch Gibbs, Darwin Greene, Nick Nye, Paul Jensen, Rusty Smith, Andy Bachetti, Mike Mahaney, J.R. Hurlburt, Steve Babicek, Jim Mahaney DNS Butch Green

Greg Page Construction Modified Feature (30 Laps):

Mitch Gibbs, Rusty Smith, Andy Bachetti, Mike Mahaney, Brett Tonkin, Nick Nye, Darwin Greene, Steve Babicek, Paul Jensen, J.R. Hurlburt, Jim Mahaney

Chambers and O’Hara Sportsmen (20 Laps):

Brandon Walters, Alan Barker, Travis Smith, Butch Klinger, Kevin Coons, Dwayne Jackson, Cory Pike, Pat O’Hanlon, Harold Humphrey, Dave Rosa, Aaron Shelton, Rodney Hart, Charlie Hendrickson Jr., Jim Gould, Matt Priscott, Craig Monroe, Gary Card Jr., Duane Knapp Crate Bonus Matt Priscott and Craig Monroe

Vernooy’s Automotive Excellence IMCA Modifieds Midseason Championship (25 Laps):

Mike Stoddard, Gary Smith, Matt Cole, Tyler Stoddard, Gary Roberts, Kurt Decker, James Cornell, Beau Ballard, Bill Ward, Tim Vandemark, Will Ward

Olum’s Street Stocks (20 Laps):

Rich Sharpsteen, Doug Polhamus, Tom Savercool, Steve Polhamus, Matt Bowman, Bob Mills, Damon Decker, Dustin Harris, Matt Theis, Shawn Stalker, Ralph Cuozzo Jr.

Toyota Scion 600 CC Modifieds (20 Laps):

Mike Mahaney, Eric Boyd, A.J. Miller, Steven Sherwood, Will Eastman, Kamdin Maby, Nick Chase, Bailey Boyd, Bud Leizear, C.J. Jochum

4 Cylinder Trucks Midseason Championship (20 Laps):

Ralph Cuozzo Jr., Rob Loucks, Bob Crandall, Dylan Decker, Alan Hodge, Joe Bunt, Wayne Van Dusen Jr., Doug O’Hara, Dustin Wilber, Brandon Clapperton DNS Bill Cooper

SRP Sprints (15 Laps):

Larry Mekic, Bill Nichols, Cheyenna Ling, Adam Jones, Kayle Burns, John Kenyon, Matt Padbury, Gary Page

 

 

 

 

American Racer/Lias Tire Southern Tier Challenge Cup: 2015 Rules & Procedures

The Southern Tier Challenge Cup, offering nearly $10,000 in cash and product for drivers competing in big-block/small-block divisions, is sponsored by American Racer and regional tire distributor Lias Tire of Indiana, Pa. For addtional information read the 2015 Rules & Procedures Flyer.

Forms for I-88 Speedway

Forms: [Driver Sponsor Sheet] [Driver Crew Sheet]

I-88 Speedway Classes